chris1910
entuzjasta
Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 183
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Żychlin
|
Wysłany: Sob 10:25, 06 Kwi 2013 Temat postu: Ragwork i Wabi Kusa - NOWE TRENDY w akwarystyce naturalnej |
|
|
Poniżej artykuł który wpadł mi w ręce na temat nowych trendów w akwarystyce naturalnej. Może się komuś przyda
Akwarystyka naturalna narodziła się przed mniej więcej trzema dziesiątkami lat, Styl ten wynalazł japoński artysta i geniusz tego hobby - Pan Takashi Amano. Akwarystyka naturalna stała się popularna dzięki konkursowi aranżacji zbiorników - International Aquarium Plant Layout Contest.
Jak dotąd do trzech podstawowych klasycznych kanonów akwarystyki naturalnej należały ryuboku, mizube i iwagumi. Nowym trendem w akwarystyce naturalnej jest styl Wabi Kusa stworzony przez Takashiego Amano. Słowo "Wabi" oznacza prostotę w ujęciu estetycznym, zaś "Kusa" to dosłownie trawa. Aranżacja ta polega na stworzeniu w bardzo płytkim naczyniu czegoś na kształt wystającej ponad wodę kępy roślin emersyjnych. Styl ten jest dość prosty i oszczędny - w zasadzie wykorzystuje się tylko rośliny bez dodatku kamieni i korzeni. Wyposażenie techniczne sprowadza się do minimum, często jest to tylko zapewnienie źródła światła.
Wabi Kusa
Ragwork, wbrew pozorom, jest to niezmiernie trudna sztuka i niełatwo uzyskać zadowalający efekt. Niewykluczone, że pod względem pracochłonności styl ten jest trudniejszy od klasycznego iwagumi, które przez większość miłośników akwarystyki naturalnej jest uważane za najbardziej wymagającą odmianę tego hobby.
Czy te nowe trendy przyjmą się w akwarystyce naturalnej? Miejmy nadzieje, że tak. Patrząc na poszczególne aranżacje nadsyłane do konkursu IAPLC, wydaję się, że to wszystko już kiedyś było. Twórca na pewno czerpał inspirację z poprzednich stylów, czyli ryuboku, mizube i iwagumi. Ubiegłoroczny zwycięzca konkursu pochodzący z Rosji, projektując swoje dzieło szukał ponoć pomocy u artysty-malarza, który doradzał mu sposób umieszczenia poszczególnych elementów. Nowe style powinny otworzyć przed jej miłośnikami kolejne możliwości i przyczynić się do dalszego rozwoju tej niezwykłej dyscypliny, czy tak się stanie? O tym przekonamy się jeszcze w tym roku po zaprezentowaniu prac nadesłanych na XI edycję konkursu ADA IAPLC.
Ragwork,
Źródło: Magazyn Akwarium, Nr 2/2011 (103) luty, ciekawostki.
Post został pochwalony 0 razy
|
|